Rękojmia przy zakupie samochodu używanego

Kategoria: Samochody osobowe - Dodano: 04.11.2021

bmw 5

Samochody używane potrafią mieć wiele wad, a sprzedawcy nie zawsze chętnie o nich odpowiadają. Wiele osób w wypadku zakupu auta, które w rzeczywistości okazało się być w znacznie gorszym stanie niż mówił sprzedawca, czy ogłoszenie myśli, że jest bezradne, ale polskie prawo jest przygotowane na taką ewentualność. Kupujących samochody używane w takiej chwili może obronić prawo o rękojmi, które może pozwolić na odzyskanie utopionych w auto pieniędzy.

Jak działo rękojmia przy zakupie samochodu używanego?

Jeśli chcemy dowiedzieć się o warunkach i zasadach działania rękojmi z samego jej źródła najlepiej przeczytać art. 556, 557, 558, 560, 563, 566 oraz 568 z drugiego działu Kodeksu Cywilnego. Artykuły te opisują, kiedy przysługuje rękojmia, jakie warunki trzeba spełnić by mieć do niej prawo, w jaki sposób zrzec się prawa do niej itd.

Czytanie artykułów nie jest jednak rzeczą, którą chyba mamy ochotę robić. Mówiąc więc nieco prostszym językiem rękojmia wynika z tego, że według prawa sprzedawca jest odpowiedzialny wobec kupującego, by poinformować o wszelkich wadach. Oznacza to, że obowiązuje ona gdy stan zakupionej rzeczy jest niezupełny, czy też brakuje jej właściwości o których informował sprzedawca.

Przenosząc to na samochody osobowe o rękojmie możemy zawalczyć gdy samochód posiada wady, o których sprzedawca nas nie poinformował. Wyjątkiem są jednak jakiekolwiek rzeczy, które podlegają eksploatacji, czyli na przykład hamulce, opony, sprzęgło, czy też rozrząd. Jest jednak od tego wyjątek. W wypadku konieczności wymiany któregoś z elementów eksploatacyjnych można domagać się rękojmi, gdy sprzedawca samochodu zapewniał o tym, że zostały one wymienione w ostatnim czasie, a tak naprawdę nie były ruszone.

Rękojmia nie obowiązuje jednak zawsze. Z odpowiednimi zapisami da się ją całkowicie wyłączyć lub ograniczyć. Dzieje się tak gdy w umowie znajdzie się na przykład zapis mówiący o tym, że strony umowy wyłączają zastosowanie wcześniej podanego art. 556 Kodeksu Cywilnego. Jest jednak sytuacja, w której rękojmia obowiązuje zawsze niezależnie od zapisów w umowie. Wynika to z faktu, że sprzedający zawsze ponosi odpowiedzialność za wszelkie wady zatajone podstępnie. Muszą one więc być ukryte przed kupującym przez sprzedawcę, który zdawał sobie z ich sprawę, a wykrycie ich w momencie zakupu było bardzo trudne. Sytuacja idealnie wpisująca się w wadę zatajoną podstępnie to odkrycie tego, że samochód jest po tak zwanym cofaniu licznika, czyli stan przebiegu pokazany na desce rozdzielczej nie zgadza się z jego stanem faktycznym.

Do rękojmi mamy prawo w ciągu dwóch lat w wypadku normalnych wad, a gdy mowa o wadach zatajonych podstępne nie ma terminu, w którym przysługuje nam rękojmia i możemy się o nią ubiegać nawet po 10 latach od zakupu samochodu. Najważniejsze jest, by przy wykryciu wady nie zwlekać i powiadomić sprzedawcę, a następnie przygotować oświadczenie, w którym wskażemy sposób rozwiązania danego problemu.

Jak chronić się przed nieuczciwymi sprzedawcami?

Sprzedawcy niestety nie zawsze są uczciwi i stosują różne sztuczki, by przekonać nas do zakupu auta, lub zrzec się odpowiedzialności za nie. Najczęściej stosowanym sposobem, by nie musieć być obarczonym jakąkolwiek odpowiedzialnością prawną za samochód jest sprzedaż auta na tak zwaną "umowę na Niemca", czy też in blanco. Polega ona na tym, że osoba sprzedająca auto nie widnieje tak naprawdę na umowie, a zamiast niej jest na przykład poprzedni właściciel, czy też nieistniejąca osoba. Wtedy bardzo trudno jest bronić swych praw, a nieuczciwy sprzedawca ma czyste ręce, gdyż de facto to nie on sprzedał ten samochód.

Prostym sposobem jest również uważne sprawdzenie auta przed zakupem. Samochody używane są nierzadko przygotowywane tak by zakryć ich pewne niedoskonałości, lecz da się je wykryć. Bardzo ważne jest sprawdzenie numeru VIN, podwozia auta, a także powłoki lakierniczej by mieć pewność, że jest oryginalna, gdyż zwiększa to szanse na to, że samochód jest bezwypadkowy. Najważniejszą i najprostszą radą jest po prostu bycie cierpliwym. Zakup w pośpiechu może skończyć się pozyskaniem skarbonki bez dna. Jedynie zachowanie spokoju i racjonalne podejście do zakupu auta pozwoli na dokonanie dobrego wyboru. 

Copyright 2019. Właścicielem portalu jest GRUPA POLMARKET