Które samochody używane sprzedają się najwolniej?

Kategoria: Samochody osobowe - Dodano: 04.11.2021

opel mokka

Rynek samochodów używanych rządzi się swoimi prawami. Nawet takie samochody, które cechują się naprawdę świetnymi osiągami czy bogatym wyposażeniem, na rynku wtórnym wcale nie muszą być aż tak popularne. Może być to spowodowane naprawdę wieloma czynnikami. Jakie jednak samochody są w Polsce najwolniej sprzedawane?

Co wpływa na szybkość sprzedaży aut używanych?

Na szybkość, z jaką samochody używane sprzedają się na rynku wtórnym, wpływa naprawdę wiele czynników. Czasami tylko jedna wada konkretnego modelu może sprawić, że naszego pojazdu nie pozbędziemy się za szybko, a na jakikolwiek telefon w sprawie ogłoszenia będziemy czekali nieprzeciętnie długo.

Przede wszystkim wpływ na szybkość sprzedaży samochodu ma cena, co nie powinno być większych zaskoczeniem. Większość samochodów w Polsce mieści się w przedziale od zera do 25-30 tysięcy złotych. Zazwyczaj są to kilku- bądź kilkunastoletnie samochody, które są sprawdzone przez naprawdę wiele osób i posiadają już swoistą renomę, a wiek sprawia, że wartość tych aut dość szybko się zmniejsza. To właśnie dlatego małe hatchbacki lub sedany z początku XXI wieku są aż tak popularne na rynku wtórnym.

Kolejnym niezwykle ważnym czynnikiem jest niezawodność auta. Nikt nie ma zamiaru kupić samochodu, w który zaraz będzie trzeba wpompować kolejne tysiące złotych. To właśnie dlatego często wybiera się samochody popularne lub – po raz kolejny – tanie. W przypadku takich aut części zamienne są szeroko dostępne i względnie niedrogie, co niweluje koszty ewentualnej naprawy. Jeżeli zaś istnieją modele, które należą do grona najlepszych pod względem niezawodności, takie pojazdy także szybko znikają z rynku.

Ostatnią zmienną jest również wyposażenie. Najtańsze nowe auta nie oferują w tym aspekcie za wiele, kiedy 15-letnie lub 20-letnie konstrukcje z najwyższej półki potrafią kosztować o wiele mniej, wciąż oferując naprawdę sporo mniejszych lub większych udogodnień. To właśnie dlatego we wszelkich klasyfikacjach najwolniej sprzedających się aut na rynku samochodów używanych często znajdują się samochody względnie nowe.

Jak mierzy się czas pobytu auta na rynku wtórnym?

Istnieje wiele sposobów na badanie, jakie samochody muszą odczekać na tablicach ogłoszeń najdłużej przed ostateczną sprzedażą. Choć metod jest sporo, tą najtrafniejszą i z perspektywy statystyków najłatwiejszą jest badanie rynku na podstawie numerów VIN.

Bazy pojazdów oraz portale ogłoszeniowe często zbierają statystyki, na podstawie których tworzą właśnie takie rankingi. Od momentu utworzenia ogłoszenia liczony jest czas, zanim to ogłoszenie zniknie lub auto zostanie zarejestrowane na nowego właściciela. Mając dostęp do takich informacji, można bez trudu wyliczyć średnią i ustalić, których samochodów jest aktualnie najtrudniej się pozbyć.

Najwolniej sprzedające się auta używane – które modele są w czołówce?

W wielu rankingach najwolniej sprzedających się samochodów używanych na rynku aut używanych często króluje Volkswagen T-Cross. Ten crossover od marki z Wolfsburgu wolno traci na wartości, równocześnie jednak nie oferując przesadnie więcej od konkurencji. Od momentu wystawienia auta na sprzedaż do zakończenia transakcji mija średnio aż 52 dni, co jest naprawdę sporym okresem.

W czołówce często znajduje się także BMW i3 i to nie jest raczej większe zaskoczenie. Po pierwsze mówimy o samochodzie elektrycznym, a po drugie i3 jest... niezbyt urodziwym samochodem elektrycznym. Dodając do tego fakt, iż jest to pojazd nadający się raczej wyłącznie do miasta, mamy taki oto efekt – sprzedaż BMW i3 potrwa średnio ponad 51 dni. Niezbyt dobry wynik.

W czołówce najwolniej sprzedających się aut możemy również znaleźć takie modele, jak Porsche Panamera, Ford Transit, Volvo S90, Suzuki Vitara, Opel Movano, Volkswagen Crafter, Jaguar XF, Range Rover Sport, BMW serii 6, Porsche Cayenne czy Mercedes Klasy S. Wiele z tych aut należy do segmentu samochodów luksusowych lub sportowych, z czego wynika także długi czas oczekiwania na pozbycie się samochodu. Zakup tak drogich aut często wymaga dłuższego zastanowienia się oraz sprawdzenia wielu egzemplarzy, co oczywiście wydłuża cały proces sprzedaży.

Copyright 2019. Właścicielem portalu jest GRUPA POLMARKET