Finansowanie samochodów używanych

Kategoria: Samochody osobowe - Dodano: 04.11.2021

dacia sandero

Kupno samochodu używanego nie zawsze musi być prostą kwestią. Według wszelkich badań bowiem Polacy coraz mniej boją się kupować droższe auta z rynku wtórnego. Składa się na to kilka ważnych czynników, o których z pewnością dzisiaj powiemy. Jeżeli jednak chcemy kupić auto za kilkadziesiąt tysięcy złotych, z pewnością będziemy szukać korzystnego dla nas sposobu finansowanie takiego zakupu. Jakie mamy w tej materii opcje?

Finansowanie aut używanych – dlaczego Polacy kupują coraz droższe auta używane?

Przez wiele lat magiczną granicą, ponad którą przeciętny Kowalski nie rozważał kupna samochodu używanego, było 30 tysięcy złotych. W ostatnich latach analitycy rynku zauważyli jednak, że sprzedawanych jest coraz więcej aut w tym przedziale cenowym. Powodów zmiany nastawienia Polaków w tym aspekcie jest naprawdę wiele.

Przede wszystkim nie można przemilczeć trwającego obecnie kryzysu w branży motoryzacyjnej. Samochody niezwykle mocno drożeją zarówno w salonach, jak i w rynku wtórnym. Wzrost rzędu kilku czy kilkunastu procent na przestrzeni roku nikogo już niestety nie dziwi, stąd też wiele popularnych samochodów mających 8-12 lat samoistnie przekroczyło barierę 30 tysięcy złotych. Mimo wszystko nadal są one często wybierane przez kupców z uwagi na ich zalety.

Poza zmianą cen na rynku trzeba również wspomnieć o kwestii coraz lepszego dostępu do portali czy przedsiębiorstw zajmujących się sprawdzaniem stanu pojazdów używanych. Oczywiście najtańszą opcją jest wykupienia kosztującego kilkanaście złotych raportu, który tworzony jest w oparciu o numer VIN. Jeżeli jednak chcemy mieć absolutną pewność co do kupna, możemy skorzystać z usług firm, które w naszym imieniu sprawdzą jakość i stan techniczny samochodu w naszym imieniu. Choć oczywiście generuje to dodatkowe koszty, nie ma wątpliwości, że pomaga to w podjęciu odpowiedniej decyzji i upewnieniu się, że nie kupimy kota w worku.

Rodzaje finansowania aut używanych – który sposób jest najlepszy?

Aktualnie mamy dostęp do naprawdę wielu dróg finansowania samochodu używanego, dzięki czemu każda osoba będzie w stanie znaleźć coś dla siebie i na jej możliwości finansowe. Choć oczywiście kupno auta zawsze jest sporą inwestycją, możliwości, by tego dokonać jest całkiem sporo.

Oczywiście najbardziej optymalnym sposobem byłoby zebranie wystarczającej ilości gotówki, która pozwoli nam na zakup auta. Idziemy do komisu lub salonu, sprawdzamy auto, płacimy za pojazd i wyjeżdżamy naszą nową zdobyczą. Nie musimy wtedy chodzić po bankach ani zawierać umowy leasingowej, co jest niezwykle wygodne. Niestety jednak nie każdego stać na takie rozwiązanie. Co więc jeszcze nam pozostaje?

Wiele instytucji bankowych oferuje dedykowane kredyty samochodowe. W teorii jest to zwykła umowa kredytowa, lecz zasady jej działania nieco różnią się od klasycznego kredytu gotówkowego czy pożyczki.

Przede wszystkim finansowym zabezpieczeniem spłaty kredytu jest auto, które de facto zostaje zastawione w banku. Jeżeli kredytobiorca będzie zalegać ze spłatą, bank jest w stanie zażądać zwrotu samochodu, który posłuży za wyrównanie długu. Czasem również bank może zażądać na przykład wpisania swoich danych w dowód rejestracyjnych.

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest również leasing, w szczególności lubiany przez przedsiębiorstwa. W przypadku takiego rodzaju finansowania, klient wnosi wkład własny do umowy, po czym zobowiązany jest opłacać raty ustalone przy podpisywaniu umowy. Po zakończeniu okresu leasingu, samochód może zostać zwrócony do firmy lub wykupiony przez klienta za korzystniejszą cenę.

Oczywiście leasing nie zawsze musi być dla najkorzystniejszą opcją. Czasem bowiem, w szczególności dotyczy to osób prywatnych, w perspektywie kilkunastu miesięcy czy kilku lat leasingowanie może okazać się po prostu nieopłacalne i na auto wydamy dużo więcej niż wydalibyśmy w przypadku nawet kredytu.

Finansowanie aut używanych – pośpiech jest złym doradcą

Przy tak poważnej decyzji, jak zakup nowego samochodu, nie ma miejsca na podejmowanie spontanicznych decyzji. Jeżeli chcesz ustalić, jaka droga finansowania będzie dla ciebie najbardziej odpowiednia, powinieneś spokojnie przeanalizować wszystkie wyjścia, by wybrać to, na którym wyjedziesz najkorzystniej i które nie obciąży w ogromnym stopniu twojego portfela.

Copyright 2019. Właścicielem portalu jest GRUPA POLMARKET